Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

pasaport_duyurular

Giriş

 

İRAN'A GİRİŞ VE ÇIKIŞTA 5000 DOLAR BEYAN MECBURİYETİ; (22.01.2013)

Tahran Büyükelçiliğimizce yapılan duyuruda; İran Merkez Bankasının, İran’a girişte ve İran’dan çıkışta yolcu beraberindeki 5000 Dolar (veya karşılığı yabancı para /İran parası) ve üzerinin beyanı ile ilgili olarak bir genelge yayınladığı, sözkonusu genelgeye göre İran’a girişte yolcu beraberindeki 5000 Dolar (veya karşılığı yabancı para /İran parası) ve üzerinin beyan edilmesinin ; İran’dan çıkışta da , yine 5000 Dolar (veya karşılığı yabancı para /İran parası) ve üzerinin beyan edilmesinin (eğer yolcu dövizi dönüşünden önce İran’da temin etmişse , buna göre ilgili İran bankasından veya döviz bürosundan alacağı belge ile birlikte) zorunlu olduğunun belirtildiği bildirilmiştir.

 

ESKİ TİP PASAPORT İTA VE TEMDİT İŞLEMİ YAPAN BAŞVURU MERKEZLERİ; (22.01.2013)

01.01.2010 tarihi itibariyle e- pasaport sistemine geçilmesiyle, eski tip pasaportların temdit islemlerine yurt dışında 31.12.2010, yurt içerisinde ise 31.01.2011 tarihi itibariyle son verildiği daha önce duyurulmuştu.Ancak bazı ülkelerde altyapının elverişsizliği nedeniyle aşağıda bildirilmiş olan dış temsilciliklerimizde eski tip pasaport ita ve temdit işlemlerine 01.01.2014 tarihine kadar devam edilecektir.
 
Afrika
Nijerya
Abuja Büyük Elçiliği
Afrika
Gambiya
Banjul Büyük Elçiliği
Afrika
Tanzanya
Darüsselam BE
Afrika
Zimbabwe
Harare BE
Afrika
Sudan
Juba BE
Afrika
Kongo
Kinşasa BE
Afrika
Gabon
Libreville BE
Afrika
Angola
Luanda BE
Afrika
Zambia
Lusaka BE
Afrika
Somali
Mogadişu BE
Afrika
Myanmar
Naypidav BE
Afrika
Nijer
Niamey BE
Afrika
Moritanya
Nuakşot BE
Afrika
Burkina Faso
Ugudugu BE
Afrika
Namibya
Windhoek BE
Amerika
Küba
Havana BE
Amerika
Kanada
ICAO DT
Amerika
Ekvator
Quito BE
Amerika
Şili
Santiago BE
Asya
Kırgızistan
Bişkek BE
Asya
Çin
Guangzhou BE
Asya
Filipinler
Manila BE
Asya
Umman
Muskat BE
Asya
Irak
Musul BK
Asya
Tayvan
Taipei Ofisi
Asya
Moğolistan
Ulanbator BE
Asya
Afganistan
Vardak Ofisi
Avrupa
Fransa
Bordeaux BE
Avrupa
Fransa
Nantes BK
Avrupa
Türkiye
Silopi
Avrupa
Fransa
UNESCO DT
Avrupa
Vatikan
Vatikan BE

 

 

ALMANYA'YA SEYAHAT EDECEK VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE!!!; (21.12.2012)

Almanya'ya seyehat etmek isteyen vatandaşlarımızın 26 Haziran 2012 tarihinden itibaren çocuklara da şahsi pasaport çıkarma zorunluluğu getirilmiş, bu tarihten itibaren anne veya baba hanesine kayıtlı çocukların yurtdışına çıkmaları veya bu ülkelere giriş yapmalarının yasaklandığı duyurulmuştu.Ancak bu uygulama Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli olup, ülkemize ait eski tip pasaportları kapsamamaktadır, geçerlilik süresi bulunan ve refakathanesinde çocuğu kayıtlı vatandaşlarımızın pasaportlarının geçerlilik süresi boyunca seyahat etmeye devam edebileceklerdir. Ancak bazı havayolu şirketlerinin, anne veya baba hanesine kayıtlı çocukların yurtdışına çıkış işlemleri konusunda zorluk çıkardıkları vatandaşlarımızın seyahatlerini ertelemek zorunda kaldıkları, maddi ve manevi zarara uğradıkları tespit edilmiştir. Bu tür sorunların yaşanmaması amacıyla, tüm pasaportların değiştirilmesi önerilmekle birlikte, özellikle refakatinde çocuk kaydı bulunan pasaportların yenilenmesini önermekteyiz. Mevcut pasaportunuzdaki geçerli süreleriniz herhangi bir hak kaybınız olmadan yeni müracaat edeceğiniz pasaportunuza (çocuklar hariç) harçsız olarak aktarılacaktır..

KOLOMBİYA VİZE İŞLEMLERİ; (13.12.2012)

24 Kasım 2012 tarihi itibariyle Diplomatik, Umuma Mahsus, Hususi (Yeşil) Damgalı, Hizmet (Gri) Damgalı Pasaport, Gemi Adamı Cüzdanı, Geçici Pasaportlar, Uçak Mürettebatı Sertifikası ve Seyahat Belgesi hamili vatandaşlarımızın Kolombiya’ya ilk giriş tarihinden itibaren her 180 gün içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün süreyi aşmamak kaydıyla vizeden muaf olduğu bildirilmiştir.

TANZANYA VİZE İŞLEMLERİ; (30.11.2012)

13 Aralık 2012 tarihi itibariyle Diplomatik,Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaport hamili vatandaşlarımızın Tanzanya’ya ilk giriş tarihinden itibaren her 180 gün içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün süreyi aşmamak kaydıyla vizeden muaf olduğu bildirilmiştir.

IRAK’A SEYAHAT EDECEK VATANDAŞLARIMIZA DUYURU; (26.11.2012)

1. Irak'a seyahat edecek Türk vatandaşları, hamili bulundukları pasaport türü ne olursa olsun vizeye tabidir.

Havayoluyla Seyahat
2. Yalnızca umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, üçüncü bir ülkeye uğramaksızın havayoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Necef ve Musul’a seyahatlerinde havalimanına varışlarında 30 gün kalış süreli giriş vizesi alabilmektedir. Havalimanında vize itası kolaylığından yararlanırken, hamili olunan pasaport türü önem taşımaktadır. Havalimanında vize uygulaması diplomatik pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşlarını kapsamamaktadır. Bu tür pasaport hamili Türk vatandaşları, seyahatlerinden önce Irak temsilciliklerinden vize almadıkları takdirde, Irak’a varışlarında havalimanından geri çevrilmektedir.
3. Diğer taraftan, Irak Kürt Bölgesi (IKB) içindeki Erbil ve Süleymaniye’ye seyahatlerinde ise, hamili bulunulan pasaport türü ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız havalimanına varışlarında 10 gün kalış süreli geçici izin alabilmektedir.
4. IKB dışındaki Irak’ın herhangi bir yerine Türkiye dışında bir ülkeden seyahat eden Türk vatandaşları, havalimanında giriş vizesi uygulamasından yararlanamamaktadır. Bu nedenle, başka bir ülkeden Irak’a seyahatlerden önce Irak temsilciliklerinden vize alınması zorunludur. Bununla birlikte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) makamları, Türkiye dışındaki başka bir ülkeden Erbil ve Süleymaniye’ye seyahat eden Türk vatandaşlarına da 10 gün kalış süreli geçici giriş izni vermektedir.
5. IKBY makamları tarafından Erbil ve Süleymaniye havalimanlarından giren vatandaşlarımıza verilen 10 gün kalış süreli geçici giriş izni, yalnızca IKB’de geçerli kabul edilmektedir. Sözkonusu geçici izinle Irak’ın IKB dışındaki bölgelerine (Dohuk, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri dışındaki vilayetlere) seyahat edildiği takdirde, Türkiye dahil tüm yabancı ülke vatandaşları Irak’a yasa dışı yollardan giriş yapmış kabul ederek yasal takibata uğramaktadırlar. Bu durumda, IKBY makamlarınca verilen geçici izinle IKB dışındaki bölgelere seyahat eden vatandaşlarımız tutuklanmak ve İkamet Yasası’nı ihlalden asgari 3 ay hapis cezası istemiyle yargılanmak riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar.
Karayoluyla seyahat:
6. Havayoluyla seyahatlerde belirli koşullar çerçevesinde geçerli olan sınır kapısında giriş vizesi itası uygulaması karayoluyla seyahatlerde uygulanmamaktadır.
7. Bununla birlikte, ülkemiz ile Irak arasındaki tek kara hudut kapısını teşkil Habur Sınır Kapısı’nın Irak tarafındaki karşıtı İbrahim Halil Sınır Kapısı’nda IKBY makamları, hamili bulunan pasaport türünden bağımsız olarak, vatandaşlarımıza 10 gün kalış süreli geçici izin vermektedir.
8. Erbil ve Süleymaniye havalimanlarında olduğu gibi, IKBY makamları tarafından İbrahim Halil Sınır Kapısı’nda verilen 10 gün kalış süreli geçici giriş izni, yalnızca IKB’de geçerli kabul edilmektedir. Sözkonusu geçici izinle Irak’ın IKB dışındaki bölgelerine (Dohuk, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri dışındaki vilayetlere) seyahat edildiği takdirde, IKB dışındaki bölgelere seyahat eden vatandaşlarımız tutuklanmak ve İkamet Yasası’nı ihlalden asgari 3 ay hapis cezası istemiyle yargılanmak riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar.

Denizyoluyla seyahat:
9. Başta Birleşik Arap Emirlikleri ve Iran olmak üzere bazı ülkelerin limanlarından Basra’ya deniz ulaşımı yoluyla da seyahat etmek mümkün olmakla birlikte, Basra deniz limanlarında giriş vizesi ita edilmediğinden, denizyolunu kullanacak vatandaşlarımızın da seyahatleri öncesinde Irak’ın dış temsilciliklerinden vize almış olmaları gerekmektedir.
İkamet ve çalışma izni:
10. Bağdat, Basra, Necef ve Musul havalimanları ile Irak temsilciliklerinde ita edilen vizeler, Irak’ta yalnızca 30 gün kalınabilmesine imkan tanımaktadır. Irak’ta kalış süresi 30 günden fazla olacak vatandaşlarımızın bulundukları ilin valiliklerine bağlı ikamet bürolarına başvurarak oturma izni almaları gereklidir. İkamet izni almadığı halde 30 günden uzun süre Irak’ta kalan vatandaşlarımız da tutuklanmak ve İkamet Yasası’nın ihlalden asgari 3 ay hapis cezası istemiyle yargılanmak riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar.
11. Irak’a giriş vizesi, bir çalışma ya da ikamet izni olmadığı için, Irak’ta çalışacak vatandaşlarımızın seyahatleri öncesinde firmaları aracılığıyla çalışma vizesi almaları ve bir iş sözleşmesi temelinde Irak’a gelmeleri gerekmektedir. Irak’ta gerekli ikamet ve çalışma iznini haiz bulunmadan çalışan vatandaşlarımızın tutuklanması ve hapis cezasına çarptırılması vakalarında giderek artış görülmektedir. Ayrıca, çalışma ve ikamet izni olmadan çalışan vatandaşlarımız ile işverenleri arasında ihtilaf yaşandığında, Irak’ta yasadışı bulundukları cihetle vatandaşlarımızın Irak makamları nezdinde haklarını aramaları mümkün olamamaktadır.

12. Öte yandan, yabancıların Irak’ta kalış kurallarını düzenleyen İkamet Yasası’na göre, ikamet izni alarak Irak’ta kalan yabancıların, Irak’tan ayrılışlarından önce, ikamet izni için başvuruda bulunulan ikamet bürosuna giderek çıkış vizesi almaları gerekmektedir. Irak makamları, bu işlem yapılmadığı takdirde, yabancı ülke vatandaşlarının Irak’tan ayrılmalarına izin vermemektedir.
13. Diğer taraftan, İbrahim Halil Sınır Kapısı’nda veya Erbil ve Süleymaniye havalimanlarında IKBY makamları tarafından verilen geçici izin, IKB’de yalnızca 10 gün kalınabilmesini mümkün kılmaktadır. IKB’de kalış süresi 10 günden fazla olacak vatandaşlarımızın Dohuk, Erbil veya Süleymaniye Valiliklerine bağlı ikamet bürolarına gerekli evraklar ve Irak vatandaşı bir kefil ile başvurarak ikamet izinlerini almaları gerekmektedir. Ancak, alınan bu ikamet izinleri Irak’ın IKB dışındaki bölgelerinde tanınmamaktadır.

Nakit para taşıma sınırlaması:
14. Irak yasaları, ülke dışına seyahat eden yolcuların beraberinde götürebileceği nakit para miktarına sınırlama getirmektedir. Söz konusu yasalara göre, 10 bin ABD Doları’nın üzerindeki miktarın yolcu beraberinde ülke dışına çıkarılması suç teşkil etmektedir. Bu yöndeki teşebbüsler, ilgili şahsın gözaltına alınması veya tutuklanması ile götürülmek istenen paraya el koyulmasıyla sonuçlanabilmektedir.

15. İbrahim Halil Sınır Kapısı’ndan çıkışlarda, 10 bin ABD Doları’nın üstündeki meblağların sınır kapısındaki ilgili birime bildirilmesi suretiyle cüz’i bir miktar kesinti karşılığında ülkemize götürülmesi mümkün olmaktadır.

Güvenlik:

16. Irak’taki güvenlik şartlarında son yıllarda bir düzelme olmakla birlikte, ülkede güvenlik ve istikrar tam olarak tesis edilememiştir. Ölümle sonuçlanan şiddet ve terör eylemlerine hala sıkça rastlanmaktadır. Irak’a seyahat edecek vatandaşlarımızın bu durumu göz önünde bulundurmaları önem taşımaktadır.

17. Geçtiğimiz dönemde, Irak’ta çalışan vatandaşlarımızın kaçırılma ve rehin alınma gibi istenmeyen durumlarla karşılaştığı görülmüştür. Geçmişe oranla daha azalmış olsa da, Irak’ta halen çeşitli terör ve suç örgütleri yabancı ülke vatandaşlarını kaçırarak fidye talep edebilmektedir. Vatandaşlarımızın bu gibi olaylar yaşamamaları için iş ortaklarını dikkatli seçmeleri, tanımadıkları insanlara güvenmemeleri ve Irak’ta ikametleri sırasında güvenli, merkezî yerleri seçmeleri tavsiye olunur.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

PASAPORTLARIN TESLİMAT SÜRELERİ; (26.11.2012)

Pasaportların teslimat süreleri, pasaport müracaatının alınmasından itibaren kamu hizmet standartlarına göre postada geçen süre hariç 2-4 gün olarak belirlenmiş ve pasaportlar belirlenen süreler içerisinde tanzim edilerek vatandaşlarımızın müracaatları esnasında beyan ettikleri adreslere gönderilmek üzere postaya verilmektedir. Pasaportların teslimatı kamu hizmet standartları çerçevesinde taahhüt edilen sürelerde gerçekleştirilmektedir.

PASAPORT BARKOD NUMARALARI; (26.11.2012)

Yurt içinden pasaport başvurusunda bulunan vatandaşlarımıza, müracaat aşamasında bildirdikleri cep telefonu numaralarına pasaport gönderisinin PTT Genel Müdürlüğü tarafından teslim alınmasından itibaren barkot numarası ile birlikte aşamaları hakkında SMS ile bilgilendirme hizmetine başlanmıştır. Pasaportunuzun durumunu bu barkot numarası ile www.ptt.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz.Pasaport müracaatında bulunurken mail ve cep telefonu bilgilerini verirseniz bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

18 yaşından büyük çocukların Hizmet ve Hususi Pasaport İşlemleri; (26.11.2012)

Hizmet (gri) ve Hususi (yeşil) pasaportlarda, erkek ve kız çocukların anne veya babalarının yeşil yada gri pasaport haklarından bekar olmaları, gelir getiren bir işte çalışmamaları, hak sahibi anne babalarıyla birlikte ikamet etmeleri ve öğrenci olduklarını belgelemeleri halinde 25 yaşına kadar faydalanabilecekler. Bu durum açık öğretim ve açık lise öğrencilerini de kapsamaktadır.

 • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
 • BİMER
 • KURUMSAL E-POSTA
 • POLİS AKADEMİSİ
 • E-DEVLET HİZMETLERİ
 • PEKAY
 • POLİS RADYOSU
 • EGM ÇOCUK SAYFASI
 • POLİS BAKIM ve YARDIM SANDIĞI
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME
 • Göç İdaresi Genel Müdürlüğü