Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

pasaport_harcsiz-islemler

Giriş
HARÇSIZ PASAPORT İŞLEMLERİ
 
Umuma mahsus pasaportlar harca tabidir. Ancak sosyal, kültürel, eğitim ve sportif amaçlarla yurt dışına gidecek öğrenci, öğretmen ve üniversitelerde öğretim görevlilerine aşağıda belirtilen durumlara uygun şartlara sahip kişiler ile havayolu şirketlerinde çalışan uçucu personele bu tür pasaportlar harçsız olarak verilmektedir. Havayolu personeli için bu pasaportların süresi 2 yıl olarak verilmekte, öğrenci, öğretmen ve öğretim görevlileri
için verilecek süre Maliye Makamlarınca belirlenmektedir.
 
İLK VE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ İÇİN
 Yurt dışında katılınılacak etkinliklere ilişkin “Valilik Oluru”nun bir örneği ve nüfus cüzdan fotokopisi ile olur belgesinin; Harput Vergi Dairesi Müdürlüğüne onaylatılarak, Pasaport Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunarak harçsız pasaport hakkından yararlanabilirsiniz.
 
LİSANS, YÜKSEK LİSANS, DOKTORA ÖĞRENİMİ İÇİN
 İlgili kanun çerçevesince resmi burslu ve özel öğrenci statüsünde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmek isteyenlerin öğrencilik tanıma işlemleri ve ülkemizdeki yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden yurt dışında staj, teknik gezi, seminer ve konferans toplantı vb. etkinliklerine katılacaklar harçsız pasaport talep formlarını Harput Vergi Dairesine onaylatılarak başvurulması gerekmektedir. Onaylanan belge ile Pasaport Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunarak harçsız pasaport hakkından yararlanabilirsiniz.
 
ÖĞRENİMİNE YURT DIŞINDA DEVAM EDEN ÖĞRENCİLER İÇİN
. Öğrenci kimlik belgesi
. T.C. Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu/Eğitim Müşavirliğinden alınmış uygun görüş yazısı (veya yurt dışındaki okullarından aldıkları öğrenci olduklarını belirtir belgenin aslı ve yeminli tercüman tarafından yapılmış Türkçe çevirisi) ve ile birlikte, Harput Vergi Dairesi Müdürlüğüne onaylatarak, Pasaport ŞubeMüdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü- Pasaport Büro Amirliklerine başvuruda bulunarak harçsız pasaport hakkından yararlanabilirsiniz.
. Yeni kayıt yaptıracaklar üniversite kazandı belgesinin internet üzerinden alacakları çıktısını Harput Vergi Dairesi Müdürlüğüne onaylatarak, Pasaport Şube Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü- Pasaport Büro Amirliklerine başvuruda bulunarak harçsız pasaport hakkından yararlanabilirler.

HAVA YOLU PERSONELİ İÇİN DÜZENLENEN HARÇSIZ PASAPORT İŞLEMLERİ
 THY, Pegasus, Sunexpress, Freebird, Sky, Saga/Onur Air, İz Air/İzmir Hava Yolları A.ş hava yolu şirketlerinin yurt dışına uçuş gerçekleştiren uçuş ekibinde görevli personelin kimlik bilgilerini ve görevlerini belirten dilekçe ile kurumlar vergisi yönünden bağlı bulunduğu Vergi Dairesi Başkanlığına, vergi dairesi başkanlığı bulunmayan illerde Defterdarlıklardan alınacak belgeleri ve onaylı personel listelerine istinaden üst yazıyla doğrudan Emniyet Müdürlüklerine müracaat etmeleri haline anılan dilekçe ve onaylı listelere istinaden ilgili havayolu personeline pasaport birimlerine başvuruda bulunmaları halinde belirtilen süreyle harçsız pasaport düzenlenir.
 Ancak: personel listelerinde ismi olup Uçak Mürettebatı Belgesi (Landing Kart) süresi bitmiş personelin işlemi yapılmamaktadır.
 • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
 • BİMER
 • KURUMSAL E-POSTA
 • POLİS AKADEMİSİ
 • E-DEVLET HİZMETLERİ
 • PEKAY
 • POLİS RADYOSU
 • EGM ÇOCUK SAYFASI
 • POLİS BAKIM ve YARDIM SANDIĞI
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME
 • Göç İdaresi Genel Müdürlüğü